Wydawać by się mogło, że to pytanie, na które wszyscy znają odpowiedź, jednak biorąc po uwagę, jak wyglądają często te dokumenty, nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.
CV to nasz pierwszy kontakt z rekruterem czy potencjalnym pracodawcą. Często podkreśla się, iż CV, które przyciągnie uwagę rekruterów powinno być atrakcyjne wizualnie. Naszym zdaniem to nie do końca prawda, ponieważ CV jest przede wszystkim dokumentem. Przygotowanie CV jest ważnym etapem procesu rekrutacji – jest okazją do tego, by sprawdzić, czy potrafisz w klarowny i adekwatny do sytuacji sposób przedstawić najważniejsze informacje na swój temat.
Dlatego też, choć może nam to zająć nieco więcej czasu, warto go poświęcić na to, by stworzyć profesjonalne CV!
Jak więc powinno wyglądać profesjonalne CV?
O czym musimy pamiętać jako osoba je tworząca?
Podpowiadamy.
Pierwszą kwestią i z pewnością jedną z najważniejszych jest aktualność CV. Zdarza się, że natrafiamy na interesujące ogłoszenie, wysyłamy więc CV, do którego zaglądaliśmy ostatnio 7 lata temu. Co to najczęściej oznacza? Że mamy w nim nieaktualne zdjęcie, często niedokładnie opisane zadania na danym stanowisku, nieaktualne umiejętności i zainteresowania.
W profesjonalnym CV powinny się znaleźć:
Dane osobowe — Zwróć uwagę na to, czy numer telefonu i adres e-mail zostały uzupełnione poprawnie. Literówka lub pomylona cyfra mogą uniemożliwić osobie dokonującej wstępnej selekcji kandydatów kontakt z Tobą. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy Twój adres mailowy nie należy do standardowych i zalecanych (imię.nazwisko@nazwaserwera.pl).
- Podsumowanie zawodowe — Dodaj ten fragment na samej górze CV i opisz w nim w kilku zdaniach swoją kandydaturę. Napisz, kim jesteś, w jakich obszarach chcesz się rozwijać zawodowo. Wymień 2-3 dokonania zawodowe lub ważne umiejętności.
- Doświadczenie zawodowe — Jest najważniejszą częścią CV. Na nie głównie zwracają uwagę rekruterzy. Dlatego też to bardzo istotne, aby było one dokładnie opisane. Nie wystarczy nazwa firmy i stanowiska, napiszmy również, czym się zajmowaliśmy, możemy także wymienić nasze największe sukcesy – użyj liczb i procentów.
- Wykształcenie — Jeżeli nie masz za sobą wielu doświadczeń zawodowych, o których warto byłoby poinformować pracodawcę, prawdopodobnie lepiej będzie rozpocząć od edukacji. Jeżeli masz za sobą bogate doświadczenie na rynku pracy, o swojej ścieżce edukacji napisz w dalszej części życiorysu. Pamiętaj o umieszczeniu dat.
- Umiejętności — Wymień umiejętności w podpunktach i podziel je na umiejętności miękkie i twarde. Ważne abyś w czasie rozmowy potrafił udowodnić iż są to Twoje atuty.
- Znajomość języków obcych – Znajomość języka obcego jest dziś wymagana lub mile widziana w przypadku dużej części ofert pracy. Ten fakt skłania część kandydatów do deklarowania w CV wyższego poziomu znajomości językowych niż posiadają w rzeczywistości. Nie jest to dobra strategia. Warto pamiętać o tym, że informacje podane w CV zostaną zweryfikowane podczas rozmowy rekrutacyjnej.
- Zainteresowania — w jednym, dwóch zdaniach napisz o swoim hobby.
- Klauzula RODO — koniecznie dodaj klauzulę o ochronie danych osobowych na samym dole swojego CV.
W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze jest CV tworzone na specjalnie do tego przeznaczonych portalach, takich jak np. LinkedIn. Można na nich zamieszczać linki do naszych publikacji, wszelkie kursy, umiejętności, projekty i szkolenia. Dlatego też jeśli nasze wirtualne CV jest znacznie bardziej rozbudowane, warto zawrzeć w dokumencie tradycyjnym link do niego.
Tworząc CV warto postawić na minimalizm. Raczej wystrzegajmy się wielu kolorów, różnorakich czcionek, podkreśleń, pogrubień. Najlepiej może się sprawdzić czerń i biel. Chyba że stanowisko wymaga od nas kreatywności, wówczas nasze CV może pełnić rolę portfolio.
Istotne jest również to, że przyjmuje się, iż idealne CV nie powinno przekraczać swoją objętością dwóch stron A4 (najlepiej jednej, jednak w niektórych przypadkach trudno tego przestrzegać).
Zastosuj powyższe wskazówki, aby opisać swoje umiejętności i sukcesy oraz pamiętaj, aby zawsze dopasować CV do oferty pracy. Zajmie Ci to dodatkowe 15 – 20 minut, ale otrzymasz znacznie więcej zaproszeń na rozmowy. Powodzenia!!!!